Millennial Bee, The I - II - DVD sleeve

Up one level

Millennial Bee, The I - II - DVD sleeve

Our price: 149,00 CZK / 5,90 EUR
 
items

This film is not only a captivating story of the life of a village family, but also a poignant portrait of life in Slovakia during the gradual disintegration of the Austro-Hungarian monarchy, leading to its eventual division by the end of the First World War. The family saga, in which the fates of many characters are intertwined, centers around Martin Pichanda – a beekeeper, a geography enthusiast, a lay philosopher, and mason. Martin’s son, Samo, who inherited the trade, is trying to follow in his father’s footsteps. Despite the hardships of life, he strives to keep his sense of humor and the ordinary man’s dignity. But the times have changed – social unrest, strikes, and protests are the forerunners of the events in Sarajevo.

 

unavailable


czech title: Tisícročná včela I - II

produkce Filmexport: Ne

length: 162 min.

colour: farebný

year of release: 1983

publisher: Slovenský filmový ústav

country of origin: SR

director: Juraj Jakubisko

script: Peter Jaroš, Juraj Jakubisko

theme: Peter Jaroš

director of photography: Slanislav Doršic

music: Petr Hapka

starring: Jozef Kroner, Štefan Kvietik, Michal Dočolomanský, Jana Janovská, Ivana Valešová, Pavol Mikulík, Eva Jakoubková, Igor Čillík, Milan Kiš, Štefan Šafárik, Jiří Císler, Samuel Adamčík, Barbora Štěpánová a ďalší.

picture: 4:3

sound: DD 2.0

language version: slovenská

subtitles: slovenské, anglické

EAN: 8588003785084


bonusy

profily tvorcov – Juraja Jakubiska, Petra Jaroša, Jozefa Kronera a Štefana Kvietika, vo fotogalérii sú zábery z filmu 

Reklama

Information

Videoukázky

Vážení zákazníci, vzhledem ke změně podmínek pro přehrávání na YouTubu došlo k chybnému přehrávání našich starších videoukázek a bonusových materiálů. Vzniklé nedostatky jsme začali již odstraňovat. Přijměte naši omluvu.

Dostupnost našich titulů

Naše tituly je možné zakoupit i v kamenných obchodech Multilandu v celé ČR (seznam prodejen zde), v reprezentační prodejně Českého rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 1 (www.radioservis-as.cz) nebo v síti prodejen Luxor.

Public screenings

VEŘEJNÉ PROJEKCE

Naše společnost také nabízí možnost veřejně promítat české filmy z DVD nosičů, tzv. „Veřejné projekce“ (projekce v klubech, malých kinosálech, kinokavárnách apod.).
Tyto projekce jsou možné na základě smlouvy poskytující oprávnění k užití originálních DVD nosičů, které vydala naše společnost.

Bližší informace získáte na telefonním čísle: 261 213 664, Zdena Eliášová, e-mail: eliasova@filmexport.cz.